Mi is az a klímapszichológia?
A klímapszichológia a pszichológia egy viszonylag fiatal területe, szervezeti szempontból a Climate Psychology Alliance Angliában alakult meg 2009-2011 között, azzal a céllal, hogy kapcsolatot teremtsen a klímaváltozás pszichológiai és mentális egészségre gyakorolt hatásait, a klímaváltozással kapcsolatos kommunikációt és a tétlenség okait kutató szakemberek között.
A Climate Psychology Alliance tagjai azonban nemcsak kutatók, hanem gyakorló pszichológusok, pszichoterapeuták és más segítő szakemberek, akik munkájuk során találkoztak az egyre terjedő és súlyosbodó klímaszorongással, klímagyásszal, főként a fiatalabb korosztályoknál.
A klímapszichológia célja, hogy jobban megértsük az éghajlatváltozásra és annak hatásaira bekövetkező pszichológiai folyamatokat. Arra is törekszik, hogy elősegítse a nyilvánossággal való kapcsolatteremtés kreatív módjait az éghajlatváltozással kapcsolatban; hozzájáruljon a személyes, közösségi, kulturális és politikai szintű változásokhoz; támogassa az aktivistákat, tudósokat és politikai döntéshozókat a hatékony változás elérésében; táplálja a pszichológiai rezilienciát a klímaváltozás most és a jövőben bekövetkező pusztító hatásaival szemben.
A klímapszichológia középpontjában a következő témák állnak:
- A klímaváltozás hatása a mentális egészségre
- A klímaváltozás pszichológiai hatása
- A klímaváltozással kapcsolatos tétlenség okainak pszichológiai háttere
- A klímakommunikáció pszichológiai vonatkozásai
- A klímaváltozás tagadásának pszichológiája
A klímapszichológia interdiszciplináris kutatási módszert és gyakorlatot alkalmaz. A klímaváltozás tényének elfogadása a társadalom részéről igen nagy ellenállásba ütközik, ezért sem egyéni, sem gazdasági-politikai szinten nem születnek meg a megfelelő lépések. Ennek oka nem az, hogy nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű információ (vagyis kognitív és viselkedésre fókuszáló eszközökkel nem megyünk sokra), a tétlenség gyökerei sokkal mélyebben, az emberi érzelmekben, identitásban és kulturális előfeltételezésekben találhatók. A klímapszichológia az embert egy társadalmi és ökológiai kontextusba ágyazott lényként közelíti meg.
A klímapszichológia 5 legfontosabb elve:
- Annak felismerése, hogy részei vagyunk a problémának
- A szorongás, bűntudat, tagadás és szégyen kezelése
- Feszültségek elviselése
- Megértés és támogatás nyújtása
- Helyreállítani azt, ami régóta el van nyomva
Abból indul ki, hogy
- a klímakrízis valóságos és sürgős, és a Föld ökológiai rendszereinek károsodásának gyökere az emberi viselkedés problémája
- a pszichológia hatékony eszközöket és biztonságos teret nyújt annak megértéséhez, hogy mi az, ami bennünk (és a társadalmunkban, kultúránkban) egy fenntarthatatlan életmódhoz vezet
- az együttérzés és az empatikus meghallgatás jelentik a kulcsot ahhoz, hogy felszabadítsuk magunkban a kreativitást, a motivációt és az akaratot, hogy visszatérjünk a Föld rendszereivel összhangban élt élethez.