Klímapszichológia Műhely szakembereknek
Klímapszichológia
Műhely
Klímapszichológia - szakembereknek
Ha ezt az oldalt olvasgatod, akkor valamilyen szinten találkozol azokkal, akiket a klímakatasztrófa már most is érint - bár nem égett le az otthonuk, nem vitte el mindenüket egy villámárvíz vagy egy szokatlanul erős szélvihar, nem lettek menekültek, a mentális hatást megszenvedik. Valószínűleg magad is küzdesz a témával (ki ne küzdene a vészjósló prognózisokkal?), eszköztelennek érzheted magad és talán egyedül is, mert egy jobbára tagadásban leledző társadalomban nem nagyon tudsz erről őszintén beszélgetni senkivel.
Ez a műhely lehetőséget ad arra, hogy hasonló érdeklődésű szakemberekkel kapcsolódj, miközben együtt fedezitek fel a legújabb kutatási eredményeket, kipróbálj bevált gyakorlatokat és megoszd a saját tapasztalataidat.
Következő műhely
Klímaszorongás és klímagyász
Online műhelymunka
Időpont:
2024. november 9. szombat
9-17 óra
Helyszín:
Online (Zoom)
A műhelyről
A klímapszichológia egy viszonylag új terület, a Climate Psychology Alliance 2011-12-ben indult útjára Angliában, és bár nagyon dinamikusan fejlődik, nincs olyan múltja, mint például az 50-60 éve jelen lévő ökopszichológiának. A klímapszichológia az ökológiai válságot kísérő civilizációs válság mélyebb okainak megértésére törekszik, miközben erősíti a mentális/pszichés rezilienciát, amire nemcsak a jövőben, de már most is nagyon nagy szükség van. Ami most zajlik a világban az precedens nélküli, nincsenek kijárt utak, és mindannyiunk tudására, tapasztalatára szükség van, hogy eredményesen nézzünk szembe ezzel a kihívással.
Tematikus programok
Klímaszorongás és klímagyász
A műhely során a klímaszorongás és a klímagyász összefüggéseinek áttekintése után a klímagyász sajátosságaival és megjelenési formáival fogunk foglalkozni, végig nézzük a főbb veszteségtípusokat és a hozzájuk kapcsolódó érzéseket, a gyászolók igényeit általában, az érintettek speciális témáit, és a résztvevők a gyakorlatban is kipróbálhatják azokat az eszközöket, amelyeket tapasztalataim szerint a veszteségfeldolgozásban, a gyászmunkában eredményesen lehet használni akár egyénileg, akár csoportokban.
Az eszközökön és gyakorlatokon kívül szó lesz a Mélyadaptációról (Deep Adaptation), mint lehetséges megküzdési stratégiáról és annak gyakorlati alkalmazásáról a mindennapokban, valamint a klímagyász kíséréséről egyénileg, egyszeri facilitált beszélgetés formájában, illetve 10 alkalmas zárt kiscsoportban.
"Jövőkép nélkül" beszélgetések facilitálása
A műhelyt egy "saját élmény" csoportfoglalkozással kezdjük, ahol a résztvevők csoporttagként tapasztalhatják meg, hogy általában (nagy vonalakban) hogyan zajlik egy ilyen beszélgetés, majd egy rövid szünet után megbeszéljük a tapasztalatokat.
Délután részletesen megnézzük a javasolt tematikát, a használható eszközöket, technikákat, majd kitérünk az ilyen csoportokban gyakran felmerülő nehéz helyzetekre és azok lehetséges kezelési módjaira, illetve egyes közösségek specialitásaira.
10 alkalmas klímagyász csoport facilitálása
A klímagyász csoport egy speciális zárt veszteségfeldolgozó csoport, kéthetenkénti találkozásokkal összesen 10 alkalommal. A csoportalkalmak meghatározott tematikán alapulnak, a ventilláláson kívül fontos szerepe van az edukációnak, a beszélgetést mederben tartó kérdéseknek, illetve a közösen és otthon végezhető gyakorlatoknak.
A műhely során végigmegyünk az egyes alkalmak tematikáján, az online és személyes jelenléti csoportok sajátosságain, és kipróbálunk néhány gyakorlatot is.
A jelentkezés előfeltétele a Klímaszorongás és klímagyász műhelyen való részvétel.
Klímapszichológia műhely
A klímapszichológia középpontjában a következő témák állnak:
- A klímaváltozás hatása a mentális egészségre
- A klímaváltozással kapcsolatos tétlenség okainak pszichológiai háttere, a klímaváltozás tagadásának pszichológiája
- A klímakommunikáció pszichológiai vonatkozásai
- Egy egészségesebb világ felépítésének pszichológiai vonatkozásai
A műhelymunkák során kiemelt figyelmet szentelünk annak, hogy a klímakrízis hogyan hat a különböző generációk, a leginkább veszélyeztetett csoportok (aktivisták, kutatók, frontvonalban élők), illetve a frontvonalban dolgozók (krízis esetén mozgósítottak, pedagógusok, mentálos szakemberek, pszichológusok) mentális egészségére. A gyakorlati részben rezilienciát növelő technikák, illetve a megküzdési és támogatási stratégiák lesznek a fókuszban.
Októbertől havonta 1 alkalommal egy félnapos workshop keretében dolgozunk, egy előre megadott témán. (Részletek és időpontok hamarosan)
Rólam
Csapó Krisztinának hívnak, gyászkísérő és online mentálhigiénés tanácsadó szakember, illetve 2019-ben végeztem el a Napfogyatkozás Egyesület Gyászcsoportvezető, A gyász lélektana és Gyásztanácsadó képzését, illetve David Kessler segítőknek szóló Grief Educator Certification tréningjét. 2019 szeptembere óta támogatok klímagyászolókat, klímaszorongókat a Deep Adaptation (Mélyalkalmazkodás) szellemében, a több, mint 8000 tagú magyar mélyadaptációs Facebook csoport adminisztrátoraként, tavaly óta klímagyász csoportokat is vezetek saját tematika alapján.